Комітетом Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглянуто поданий народним депутатом України Демчаком Р.Є. проект Закону України “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо розгляду кримінальних проваджень колегією суддів” (реєстр. № 4546)

Комітет
12 квітня 2017, 17:30

 До реєстр. № 4546

 від 29.04.2016

                                                                

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

           Комітетом Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглянуто поданий народним депутатом України Демчаком Р.Є. проект Закону України “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо розгляду кримінальних проваджень колегією суддів” (реєстр. № 4546).

Зазначеним проектом пропонується внести до статті 31 КПК України зміни, відповідно до яких розгляд кримінальних проваджень в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюватиметься колегіально у складі трьох професійних суддів лише за клопотанням обвинуваченого. За відсутності клопотання це провадження розглядатиметься суддею одноособово.

Відповідно до чинної редакції частини 2 статті 31 чинного КПК розгляд кримінальних проваджень в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально у складі трьох професійних суддів.

Отже, виникає необхідність кожен раз формувати склад суду із трьох професійних суддів при розгляді усіх справ даної категорії. Дійсна кількість суддів у судах першої інстанції, а також різні обставини, що перешкоджають сформувати потрібний склад (тимчасова непрацездатність судді, перебування його у відпустці, тощо) часто спричиняють неможливість сформувати склад суду для розгляду вказаних кримінальних проваджень. Внаслідок цього справа передається з одного суду до іншого, що, у свою чергу, призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції Ради Європи про захист прав людини та основоположних свобод щодо розгляду справи упродовж розумного строку.

Проаналізувавши законопроект члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект за основу.

Головне науково-експертне управління додержується такої ж думки.

Доповідачем від Комітету на засіданні Верховної Ради України визначено Голову Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності – народного депутата України Кожем'якіна Андрія Анатолійовича.

Додаючи висновки Головного науково-експертного управління та  Комітету з питань запобігання та протидії корупції, просимо розглянути.

         

Голова Комітету                                                                    А.КОЖЕМ‘ЯКІН