На засіданні підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби розглянуто питання щодо внесення поправок до законопроектів про гуманізацію пенітенціарної системи
01 березня 2016, 10:13
24 лютого 2016 року на базі підкомітету по роботі з Державною пенітенціарною службою України Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, який очолює народний депутат України Юрій Мірошниченко, відбулася шоста робоча зустріч на тему: Законодавче забезпечення дотримання прав людини в пенітенціарній системі України
Головна увага даної робочої зустрічі була приділена опрацюванню поправок на друге читання до наступних законопроектів: «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо удосконалення порядку застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення» (реєстр. №2251а від 03.07.2015), «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо гуманізації порядку і умов виконання покарань)» (реєстр. №2252а від 03.07.2015), «Про внесення зміни до статті 93 Кримінально-виконавчого кодексу України» (щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів) (реєстр. №2253а від 03.07.2015), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок)» (реєстр. №2254а від 03.07.2015), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань) (реєстр. №2255а а від 03.07.2015), «Про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення» (щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи) (реєстр. № 2291а від 06.07.2015), «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо поліпшення умов тримання засуджених)» (реєстр. № 2685 від 21.04.2015).
У робочій зустрічі взяли участь представники Верховної Ради України, Генеральної прокуратури України, Інституту Кримінально-виконавчої служби України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, офісу Ради Європи в Україні, Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, українських та міжнародних громадських організацій, профспілки Державної пенітенціарної служби України, а також науковці, які мають досвід роботи у галузі захисту прав і свобод людини.
Обговорення поправок до законопроектів було дуже продуктивним і, при цьому, викликало багато дискусій серед присутніх.
За результатами розгляду та обговорення семи вищезгаданих законопроектів, Головою підкомітету було запропоноване рішення, яке підтримали учасники робочої зустрічі, про наступний порядок роботи: після завершення обговорення поправок до законопроектів на підкомітеті, над їх уніфікацією, з урахуванням побажань представлених інституцій, працюватимуть безпосередньо ініціатори поправок та експерти Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності; остаточна версія таблиці з поправками буде розіслана всім учасникам робочої зустрічі та представленим інституціям для ознайомлення та висловлення своїх позицій з цього приводу. Після цього буде схвалено узгоджену редакцію законопроектів на друге читання та запропоновано їх до розгляду на Комітеті.
На початку березня планується провести наступну робочу зустріч на базі підкомітету.
Окрім цього, на робочій зустрічі було обговорене питання щодо запровадження інституту пенітенціарного судді та підготовки відповідного законопроекту «Про превентивні і компенсаційні засоби у зв’язку з катуванням, нелюдським чи таким, що принижує гідність, поводженням або покаранням щодо засуджених та осіб, узятих під варту, та запровадження інституту пенітенціарних суддів», ініційованого експертом з пенітенціарної реформи Консультативної місії Європейського Союзу Вадимом Човганом.
Голова підкомітету зазначив, що даний законопроект є реформаторським і тому потребує серйозного опрацювання.
Учасниками засідання було прийняте рішення про направлення листів з текстом законопроекту для надання експертної оцінки до відповідних судів та Ради суддів України.
Повторний розгляд даного законопроекту відбудеться на робочій зустрічі, яка запланована у березні 2016 року.
Завідувач секретаріату Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Богдан Драп’ятий також повідомив учасникам робочої зустрічі про те, що у квітні-травні 2016 року Комітетом заплановане проведення круглого столу на тему: «Організація діяльності Державної пенітенціарної служби та стану утримання осіб в закладах ДПтС».
Завершуючи засідання, Голова підкомітету подякував всім присутнім за активну участь і з приємністю відзначив, що дані робочі зустрічі є хорошим прикладом ефективної взаємодії між Українським Парламентом, органами виконавчої та судової влади, міжнародною спільнотою та громадянським суспільством.