Головна > Текстові публікації > Законопроектна робота у Комітеті > Висновки Комітету до законопроектів щодо яких Комітет є головним

Діяльність Комітету

Законопроектна робота

Аудіо ВідеоФото

Медіа-архів

RSS
Надрукувати Збільшити зону перегляду

Висновки Комітету до законопроектів щодо яких Комітет є головним

06 грудня 2017, 13:02 Комітет

Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності на своєму засіданні 06.12.2017 р. розглянув проект Закону України «Про внесення змін до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за самовільне випалювання рослинності або її залишків)» (реєстр. № 6280)

До реєстр. № 6280  від 03.04.17 р.       

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності на своєму засіданні 06.12.2017 р. розглянув поданий народним депутатом України Сольваром Р.М. проект Закону України «Про внесення змін до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за самовільне випалювання рослинності або її залишків)» (реєстр. № 6280).

Метою проекту Закону, як зазначається у пояснювальні записці до нього, є удосконалення порядку притягнення до відповідальності за самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це шляхом внесення зміни до статті 77-1  КУпАП, якою встановлюється відповідальність  за самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, значно збільшивши розміри штрафів.

Так санкція частини 1 статті 77-1 КУпАП (у редакції проекту) передбачає стягнення у виді штрафу для громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060-6120 грн.) і на посадових осіб – від дев'ятисот до тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300-21420 грн.), а санкція частини 2 цієї статті (у редакції проекту) передбачає стягнення у виді штрафу для громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120-12240 грн.) і на посадових осіб – від  тисячі двохсот шістдесяти до тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21420-30600 грн.).

Не заперечуючи ідею необхідності удосконалення механізмів адміністративної відповідальності у сфері охорони природи, слід зазначити, що до змісту законопроекту є ряд зауважень.

У разі прийняття цього Закону обов’язкових змін потребуватиме і стаття 245 «Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» КК України, за вчинення якої передбачено основне альтернативне покарання у вигляді штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500), оскільки покарання за вчинення злочину не може  бути більш м’яким, ніж покарання за вчинення подібного адміністративного правопорушення.

До того ж розміри   основних альтернативних покарань, передбачених за вчинення суміжних злочинів, та розміри стягнень, передбачених за вчинення суміжних правопорушень, є значно меншими, ніж за правопорушення, передбачені статті 77-1 КУпАП (у редакції проекту).

Так, знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі (частина 2 статті 77 КУпАП), тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 – 850 грн.) і на посадових осіб – від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (595 – 1020 грн.).

Крім того, зміст пояснювальної записки до законопроекту не містить відповідних статистичних даних, які б підтвердили неефективність діючих санкцій ст. 77-1 КУпАП.

З огляду на зазначене вище, Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Ради України за результатами розгляду в першому читанні повернути проект Закону України «Про внесення змін до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за самовільне випалювання рослинності або її залишків)» (реєстр. № 6280) суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Такої ж думки дотримується і Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України.

Співдоповідачем на засіданні Верховної Ради України визначено Голову Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності – народного депутата України Кожем’якіна А.А.

Додаючи висновки Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, Комітету з питань запобігання і протидії корупції Комітету з питань бюджету, Комітету з питань європейської інтеграції, Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також проект Постанови Верховної Ради України з цього питання, просимо розглянути.

 

 

 

Голова Комітету                                                                      А.Кожемякін